logo Kavky

 

tlačítko_akce

tlačítko_badatelna

tlačítko_projekt

tlačítko_kontakt



 

Stará lidová označení pro ulice i části města

Blechálov - ulice Bedřichovická. Vychází ze zkomoleného názvu Plechalow, který najdeme ještě na starých katastrálních mapách. Název tedy pochází ze slova plechy a ne blechy - ačkoliv oné změně názvu možná přispěla i nechvalně známá hospoda na této ulici, které se obecně přezdívalo "U tlusté vši".

Budín - Dolní část ulice Čechova - mezi OD Albert a restaurací Žuráň.

Cabala - domek v městském parku za budovou gymnázia. Bývala zde šatlava a chudobinec. V tomto obecním domě bydleli také nemajetní.

Durchóz - mezi dnešním SBD CÍL a bývalou Řehákovou cukrárnou stával dům, na který navazovala stodola (cca v místě přechodu pro chodce u OD Albert na Nádražní ulici). Lidé, kteří chodili na vlak, museli celou cestu obcházet buď kolem dnešní restaurace Žuráň, nebo vrchem kolem Moravské chalupy. Proto v tomto neobydleném domě vyrazili vrata u stavení a vzadu u stodoly a zkracovali si tak cestu skrze (durch) tento dům (haus). Tedy Durchóz (skrze dům).

Dům hrůzy - zchátralá správní budova statku hraběte Mitrovského na Jánské ulici. Celý dvůr byl označován jako Starý (Dolní) dvůr (Nový dvůr byl vystavěn na Čechové ulici - dnes drogerie Teta+vedlejší stavení)

Elektrárna - V letech 1937 až 1943 měly Šlapanice vlastní elektrárnu na dřevoplyn a naftu v místech, kde dnes stojí dům Satesa na Dlouhé ulici. Slavnostní zapojení na nový rok však nemělo kýžený efekt a proud byl slabý. Začala se zpívat posměšná písnička "Ta šlapanská eletrika, ta nesvítí, jenom bliká..."

Hliník - zatravněná plocha v blízkosti hřbitova a cihelny získala svůj název původně podle těžení cihlářské hlíny pro obecní cihelnu, později zde vzniklo letní cvičiště Orla a následně Svazarmu, dnes prostor využívá Kynologický klub.

Kolonka - ulice Karla Čapka - název podle kolonie cukrovarských dělníků.

Na dědóchu (Důchoďák, Penzisťák) - oblíbený kopec na sáňkování ve Velkém hájku směrem na Bedřichovice - dnes již bohužel celý zarostlý.

Na drénkách - ulice Tyršova. Na rohu naproti fotbalového hřiště stával Pionýrák (pionýrský dům), který shořel v roce 1979. ................

Na Dunaju - rohová hospoda v ulici Na poříčí - dnes optika.

Na husích lókách - záplavová oblast podél potoka (od dnešního areálu ICEC až po fotbalové hřiště). Při velké vodě se koryto potoka rozlilo a vytvářelo zde malé rybníčky, které zase vysychaly. Oblast byla ideální pro pasení husí. Při budování cukrovaru (1871) byla voda odčerpána drénami (viz Na drénkách).

Na krchůvku - část ulice Jiříkovská (v místech kde je mezi domky zastavěná stará Boží muka)

Na luži - část ulice Brněnské mezi parčíkem se sochou rudoarmějce (kterému se ostatně říká U nezaměstnaného) a restaurací Moravská chalupa.

Na špitále - stará část ulice Dlouhá .................

Na vévozku (U prvního čísla) - část ulice Sušilova

Na záhumenici - ulice Štefánikova (dříve Lomená a pozdější název Pionýrská se používá dodnes)

Otynhaus - dvůr za budovou orlovny - kolem dnešního papírnictví Kolibřík

Padělky - jedny Padělky máme za Hájkem směrem na Bedřichovice. Ty druhé bychom našli na dnešní ulici Švehlova.

Pardálov - Jiráskova čtvrť - ulice Husova, Hybešova, Jiráskova, Kobylnická a Wurmova. Název vznikl ve 20. letech 20. století (výstavba Jiráskovy čtvrti) podle oblíbené písničky Točte se Pardálové.

Pastvisko (Mrchovisko) - konec ulice Dlouhá - za posledními domky směrem k tenisu. Název mrchovisko vznikl díky zakopávání mršin od obecního rasa Matěje Lahody - viz Rasovna.

Pazderna - nad parčíkem na Svatojánském náměstí. První a nejstarší písemně doložená hospoda tzv. Hraběcí nebo Horní šenk získala tento název kolem roku 1746 (název souvisí se zpracováním pazdeří = konopných vláken). I když hostinec v roce 1932 zanikl, název se v paměti obyvatel uchoval.

Plimišek - ulice Na Poříčí. Bývalý paulánský klášter odkoupili 2 švagři Edmund Raif (ponechal si klášter a 2 zahrady) a Blimisch - ten z hospodářských stavení zbudoval 4 familie se 14 mírami pole pro každou a tak založil Škrambalov; z ovčírny byly zřízeny malé domky Blimích hof (Plimišek) .......

Pod róró (Kópelka) - slepé rameno potoka, které vedlo jako náhon ke Skřepkovu mlýnu, místo kde se chodilo koupat.

Polní (Polňačka) - ulice Komenského. Původně slepá ulice, končila v místech dnešní brány u Děvína. Propojení s ulicí Riegrovou vzniklo později.

Portartur - ulice Kosmákova. Počátek stavby se datuje k roku 1905 jako Rusko-japonská válka (obtížné boje, stejně jako budování domků ve strmém kopci vedly k lidovému názvu ulice). Posměšná píseň Z Port Artura jede fůra, na ní sedí Kanimůra (zkomolené jméno admirála Kamimury) vznikla až po zabydlení ulice ........

Prokopka - zahrady mezi Kobylnickou a železniční tratí (stráň Prokopa Zemana). Původně bylo možné Rozvízem projít až na Prokopku, dnes je ale polní cesta zaoraná.

Pusta - v místech točky trolejbusu na Kalvodové ulici stával malý Ondráčkův statek a vzadu za stodolami (ještě před regulací potoka) bylo skryté a zarostlé místo, kam si chodily hrát děti z celých Šlapanic.

Rasovna - Obecní rasovna se nacházela v dodnes stojícím malém domku čp. 331/84 na Dlouhé ulici. Původně rasovna stávala v současném areálu ICEC. Při budování cukrovaru (viz Šotolovna) se však musela přestěhovat na nové místo.

Rozvíz - (z německého Rosswiese = Koňská louka) cesta mezi zahradami za Smetanovou ulicí - původně vedla až k tunelu pod železniční tratí u Prokopky.

Scholasterie (Horní dvůr) - budova muzea a sousední cukrárny. Její počátky jsou datovány na přelom 12. a 13. století; jako první scholastik je doložen v roce 1234 Petr, čtvrtý olomoucký kanovník.

Slepičárna - část ulice Švehlovy a Jiráskové až k trati. Původně zde byla ovocná školka, která patřila k hospodářské škole na Nádražní ulici. Po druhé světové válce zde vznikla drůbežárna.

Statek - stavebniny na Husové. Oldřich Svoboda po 1. světové válce (po parcelizaci majetku Mitrovských) zakoupil Starý dvůr, ale nakonec si postavil nový statek (dnešní stavebniny Čegan)

Svadilov (Kozí) - ulice Příční. Název Kozí vznikl tak, že domky zde byly tak malé, že si v nich mohli dovolit mít sotva 1 kozu. Na protější straně na stráni (na ulici Brněnská) dříve stával hraběcí ovčinec a ovce se tudy sváděly z pastvy - odtud Svadilov...................

Škrambalov - Zámečnické náměstí.

Šotolovna (později Dechtochema) - část ulice Lidická - za bývalou papírnou. V roce 1872, zde stavební firma Floriána Zedníka dokončila výstavbu Rolnického akciového cukrovaru. Cukrovar produkoval surový cukr až do r. 1931, kdy byl jeho provoz ukončen. Postupně se zde začala vyrábět střešní lepenka, podlahové krytiny, následovala Dehtochema, která zde vybudovala zařízení pro destilaci dehtu a začala vyrábět dehtové lepenky až do r. 1962 a konečně až do konce 90. let zde fungovala papírna s převážnou výrobou papírové lepenky.

U černýho splavu - starý splav v Líchách poblíž mostku vedoucího na Padělky

U sedmi (devíti) komínů - nová část ulice Dlouhá od mezírky s Ponětovskou směrem k tenisu. Původní zažitý název 7 komínů se zachoval, i když se počet domů rozšířil na 9 (domovní čísla od č. p. 331 do 382).

U spálenýho mlýna - za tenisem směrem na Ponětovice

U žida - restaurace Žuráň (dříve se říkalo U Šišáka)

V kótě - viz Otynhaus - celá zadní část dvora

Vinohrady - dnes zde stojí cihelna

Vochtrovna - bývalý strážní domek u přejezdu vlaku na Tuřance. Z druhé strany přejezdu bývala ještě nedávno všemi oblíbená Kaluž, kam se chodilo v zimě bruslit.

Za štrekó